První turnaj ELL 2013 vyhráli Custodes

Hlavní stránka / 2013 / První turnaj ELL 2013 vyhráli Custodes

2.9.2013

První turnaj ELL 2013 vyhráli Custodes Letošní, již třetí ročník Evropské lakrosové ligy (ELL) odstartoval prvním turnajem v Berlíně. Na stadionu Neukölln bylo k vidění celkem šest velmi vyrovnaných utkání a o celkovém vítězi rozhodly až samostatné nájezdy posledního zápasu, ve kterých byl úspěšnější tým Custodes. Připsal si tak na konto kromě celkových 13 bodů i finanční bonus 3000 Kč.

foto Abigail KadenDeutschland Adler – Wolves 11:6 (2:1, 5:1, 4:4)
V sobotním programu se za krásného počasí postarali o úvodní duel domácí Deutschland Adler a Wolves Radotín. Loňský vítěz Adler začal výborně a po dvou třetinách vedl jednoznačně 7:2, když se proti mladé a nezkušené obraně Wolves prosazovala zejména trojice Plunkett, Došlý a Brandenburger. Každý z nich přispěl dvěma trefami. Wolves dopláceli na špatnou koncovku a až v závěrečné třetině dokázali s domácími držet krok, k čemuž pomohl dvěma brankami a dvěma asistencemi zejména Jiří Loskot.

Custodes – Pietro Filipi 7:5 (3:2, 3:0, 1:3)
Ve druhém utkání se střetli dva nováčci ELL, i když zejména jádro týmu Custodes bojovalo v loňském ročníku ve finále v dresu LC Bison Radotín. V dresu Pietro Filipi se na prvním turnaji, kvůli nemocem a dalším absencím, sešlo jen několik hráčů, kteří ovšem předváděli po celý víkend skvělé výkony. Po první vyrovnané třetině rozhodl o osudu utkání Radek Skála třemi trefami v průběhu druhé části. Hráči Pietro Filipi našli ještě v závěru sílu na zkorigování výsledku a konečný stav 5:7 byl při pohledu na jejich prázdnou střídačku více než přijatelný.

Wolves – Custodes 10:9 SN (2:4, 5:1, 2:4, 1:0)
Třetí zápas prvního hracího dne svedl dohromady dva týmy vedené radotínskými trenéry, Custodes s Patrikem Procházkou a Wolves s Jiřím Pecharem. Do utkání vstoupili lépe Custodes a ve 12. minutě zvyšoval Jindřich Plecitý již na 4:1. Druhá perioda však skvěle vyšla mladíkům z Wolves, kteří konečně začali proměňovat šance a pěti brankami otočili stav na 7:5 ve svůj prospěch. V závěrečné třetině nejprve vrátil vedení Custodům třemi brankami v řadě Radek Skála, ale vzápětí kontroval dvěma zásahy do černého nejzkušenější muž sestavy Wolves Emil Moravec a strhl vedení opět na stranu svého týmu. Poslední slovo však měl Tomáš Procházka, který 15 vteřin před koncem vyrovnal a poslal utkání do samostatných nájezdů.
Hned v první sérii se trefil opět Procházka a v poslední srovnal za Wolves Matěj Barák. Následující nájezd proměnil Jiří Loskot, a když na druhé straně neuspěl Roman Seidl, připsali si Wolves cenný skalp soupeře.

Pietro Filipi – Deutschland Adler 7:9 (3:1, 1:3, 3:5)
V posledním sobotním duelu se střetli Deutschland Adler s Pietro Filipi a oproti všeobecnému očekávání se v úvodu zápasu začali prosazovat Klaus Hauer a zejména Sean Gibson v černých dresech nováčka soutěže. Na konci 17. minuty již PF vedli 4:1 a ještě pět minut před koncem utkání drželi nadějné vedení 7:5. Ale v samotném závěru jim došly síly a dvojice Jamie Plunkett a Pavel Došlý čtyřmi brankami v rychlém sledu otočila skóre ve prospěch Orlů na konečných 9:7.

Wolves Radotín – Pietro Filipi 6:8 (3:2, 1:3, 2:3)
Nedělní program nabídl dva zápasy. V prvním se proti sobě postavily týmy Wolves a Pietro Filipi. V první periodě byli úspěšnější Wolves, když vyhráli 3:2. Ve zbytku utkání však tahali za kratší konec. Opět je zradila zejména koncovka, neproměňovali ani ty nejvyloženější šance, které likvidoval skvělý Tomáš Pelikán v brance PF. A hráči v černých dresech udělovali Vlkům lekci z produktivity, každá jejich útočná akce hrozila brankou. Zejména Sean Gibson se trefoval velmi přesně a třemi brankami v průběhu poslední periody se postaral o senzační vítězství svého týmu.

foto Abigail Kadenfoto Abigail Kaden

Deutschland Adler – Custodes 8:9 SN (2:0, 2:3, 4:5, 0:1)
Závěrečný zápas byl skutečným vyvrcholením prvního turnaje ELL. Custodes, pokud chtěli pomýšlet na vítězství v celém turnaji, si mohli dovolit prohrát pouze jedinou třetinu zápasu. Že to byla hned ta první, zařídil dvěma brankami Jamie Plunkett. V dalších periodách se však Custodes zvedli a obě o jednu branku vyhráli. Byl k vidění skvělý, dynamický lakros nejvyšší evropské úrovně. Dramatický průběh zápasu vyvrcholil v poslední minutě. Nejprve krásnou střelou dostal Custodes do vedení Tomáš Procházka a zdálo se, že je o osudu utkání rozhodnuto. Deutschland Adler si vzápětí vybral oddechový čas a připravil nádhernou kombinaci v šesti hráčích v poli, která skončila vyrovnávací brankou Christiana Schrödera několik vteřin před koncem. Již druhé utkání tak musely rozhodnout samostatné nájezdy. V nich byli zásluhou Petra Poupěte úspěšnější Custodes, kteří tak ovládli první turnaj ELL 2013.